Indie a Nepál část 1.
Když mi jednou můj kamarád napsal jestli bych s ním nejel do Indie a Nepálu, bez váhání jsem řekl, že jedu. Ale abych pravdu řekl, jel jsem do těchto zemí spíš kvůli Nepálu než kvůli Indii. Nakonec se ukázalo, že bych do těchto zemí jel znova. Každá země mne něčím okouzlila.
Indie (Delhi a Ráždasthán)
Na úvod bych řekl ještě jednu věc. Byla to moje první cesta do této části Asie.
Čtvrtek 21.2.2019 (Delhi)
Na letiště v Dillí jsme přiletěli ráno. Po nočním cestování a časovém posunu jsem nebyl moc vyspaný. Co mě ovšem probudilo, byla "vůně" koberců na přístupových cestách k hale, kde probíhala pasová kontrola. Ta "vůně" se vám zaryje, tak hluboko do paměti, že při vzpomínce na ty koberce ji cítím a to už asi začínáte chápat proč jsou tam ty uvozovky. A to tuto dovolenou píšu po třech 3 letech od jejího uskutečnění. Když se o té "vůni" koberců bavím s kamarádem, který jel pár let po mne do Indie, tak se mu tato "vůně" taky hluboko zaryla. Bohužel oba si ji vybavíme ale nedokážeme ji popsat.
Po ubytování v hotelu jsme se šli projít po okolí hotelu. Do té doby jsem si myslel, že mám dobrý orientační smysl. V Delhi jsem ztratil.
Pátek 22.2.2019 (Delhi)
Další den přišla krize.
Kam jsem se to dostal!!!!
Tato krize trvala ještě další dva dny. Ovšem tento den našeho pobytu v Indii začala prohlídka památek v Dillí. První památka byla Raj Ghat.
Raj Ghat
Raj Ghat je místo, kde byl spálen Mahatma Gándhí (Otec národa). Na místě byl umístěn památník, ke kterému lidé přijíždějí aby mu vzdali hold. Mezi lidmi jsou zahraniční ministři, hodnostáři, indiánští ministři, hosté, turisté a místní všichni přicházejí proto, aby uctili památku muže, který věřil v nenásilí a pomohl Indii získat jeho nezávislost.
Jama Masjid
Další památkou byla Jama Masjid. Je to ohromující mešita a je největší v Indii Mughalského císaře Shah Jahan. Teď něco málo k historii. Výstavba mešity začala v roce 1644, ale nebyla dokončena až do roku 1658. Kousíček od mešity se nachází jeden z nejstarších trhů ve starém Dillí. Trhy se jmenují Chandni Chowk. Tyto trhy jsme absolvovali po prohlídce mešity rikšou.
Komplex Qutub Minar
Dále jsme jeli do Komplexu Qutub Minar. V komplexu se nachází jedna z nejvyšších věží na světě do Qutub Minar, která má výšku 72,5 m (239 ft) . Stavební práce Qutuba Minara byla pověřena vládcem dynastie otroků Qutubuddin-Aibak v roce 1199. Komplexu se nachází mnoho mešit jako je Mešita Quwwat-ul-Islama, mnoho hrobek a jeden železný sloup. Tento sloup je byl v letech 375-414 n. l..
India Gate (Brána Indie)
Poslední památkou, kterou jsme navštívily byla Indická brána. Tato Brána je úcta indickým vojákům, kteří zemřeli během první světové války. Obrovské zdi Indické brány odhalily více než 90 000 jmen vojáků, kteří během války přišli o život. Jedinou atrakcí u této nádherné brány jsme byly my. Všichni si nás fotili.
Sobota 23.2.2019 (Delhi a cesta do Jaipuru)
Další den jsme navštívili ještě dvě pátky v Delhi a následně jsme podnikli první cestu autobusem po Indii.
Lotus Temple
První památkou byl Lotus Temple. Jedná se o nejvíce neuvěřitelnou architekturu víry Bahai. Chrám byl postaven tak, aby připomínal lotosový květ a byl zhotoven z mramoru. Doslova nádhera.
Swaminarayan Akshardham
Poslední památkou kterou jsme před cestou do Jaipuru, byla památka Akshardam. Je to největší hinduistický komplex na světě. Zde jsme nemohli fotit a byla to chyba. Byl opravdu nádherný.
A nastala jízda do Jaipuru. Jízda autobusem byla dlouhá 265 km a čas jízdy měl trvat asi 5,5 hodin. Po cestě jsme se zastavili na zastávce pro turisty, kde jsme nakupovali látky a dali kafé. Krajina cestou byla vyprahlá a sem tam se objevovali pece na pálení cihel.
Jaipur
Je hlavní město státu Rádžasthán. Město je známé jako "Růžové město" pro barvu budov v jeho nádherném starém městě. Prohlídka města a jeho okolí bylo naplánováno na další den.
Neděle 24.02.2019 (Prohlídka města Jaipuru)
Další den jsem se doslova posral. To se stane v Indii většině západním turistům. I přes zažívací problémy jsem vyrazil na prohlídku okolí.
Amber Fort
První místo, kam jsme jeli, je Amber Fort (pevnost Amber). Je také známá jako Amber palác. Palác hrál klíčovou roli v historii středověké Indie. Tato pevnost zobrazuje skutečný královský životní styl Rajputů, kteří jsou známí svým dekadentním, radikálním a nestálým chováním. Palác Amber je dokonalým spojením hindské a muslimské architektury. Do samotného pevnosti jsme jeli na slonech. Jízda na slonu byla hodně zajímavá.
Jal Mahal
Z pevnosti jsme jeli kolem jezera Man Sagar na řece Dravyavati. Jedná se o jedno z nevětších umělých jezer v Jaipuru, které bylo postaveno pomocí červeného pískovce. Uprostřed jezera je Jal Mahal (Vodní palác), který byl postaven v 17. století. Bohužel jsme jej viděly z dálky. Nákup výrobků v místní továrně byla důležitější. A že jich po cestě bylo.
City Palace
Další památkou byl City Palace (Městský palác). Palác založil ve stejné době jako město Jaipuru mahárádža Sawai Džaj Singh II., který v roce 1727 přestěhoval svůj dvůr z Jantaru do Jaipuru a až do roku 1949 byl městský palác ceremoniálním a správním sídlem mahárádži z Jaipuru. Palác byl také místem náboženských a kulturních událostí, stejně jako patronem umění, obchodu a průmyslu.
Na další památku jsem nešel. Stále jsem se po celém dni necítil dobře. Byť mi naše průvodkyně zařídila prášky na zažívání. Na další prohlídku další památku jel můj kamarád.
Hawa Mahal
Hawa Mahal (Palác větru) - Jedná se o pětipatrovou stavbu s více než 950 okny. Mřížka byla postavena tak, aby ženám umožňovala sledovat každodenní život města. Hawa Mahal se nachází v blízkosti bazaru Johari a poskytuje krásný výhled na celé město. Po fotkách Paláce větru následují fotky života ve městě Jaipur.